Nominera personer till föreningens valberedning

Valberedningen i vår förening har bland annat till uppdrag att nominera styrelsemedlemmar till den lokala aktionsgruppen LAG. Valberedningen består av fyra personer som i sin tur har referenspersoner knutna till uppdraget.

Nu har en av våra valberedare har aviserat att hen kliver av uppdraget vid kommande årsmöte, och föreningens medlemmar behöver därför nominera personer till valberedningen så att årsstämman kan fatta beslut om ny sammansättning.

Valberedningen strävar efter jämn könsfördelning och det måste finnas representanter för de tre sektorerna (ideell, privat och offentlig) och det ska finnas en representant per kommun.  Idag består valberedningen av:

-Lars Holm, Timrå, privat sektor

-Valeria Dralova, Ånge, ideell sektor

-Jörgen Persson, Bräcke, offentlig sektor

-Hans Forberg, Sundsvall, offentlig sektor

Vill du nominera personer till valberedningen gör du det enklast genom att skicka ett mail till leaderkansliet. Nomineringarna bör göras av en av föreningens medlemmar och den du nominerar behöver vara, eller bli, medlem i föreningen för att vara aktuell.

Sista datum för nominering

Vi behöver ha handlingarna till årsmötet klara i god tid, och därför behöver vi din nominering senast den 15 mars 2021.